Başarılı Seo stratejisi nasıl yapılmalıdır?

                Bir klişe vardır, senin planın başarısız olursa sen de başarısız olursun. 

Bu yüzden internet dünyasında ben varım demek istiyorsanız bir Seo stratejisine sahip olmalısın. 

Bundan 10 yıl öncesinde iki üç etiket kelime ile arama motorlarında üst sıralarda yer alınabiliyordu. Günümüzde ise algoritmalar çok karmaşık bir hale geldi. 

Başarılı bir Seo stratejisi oluşturabilmek için 4 adımdan oluşan bir yol haritası çıkartacağım.

1)  Strateji
2) Dönüşüm
3) İçerik
4) Optimizasyon


Derin bir suya dalış yapacağımızı düşünün ve 4 madde ihtiyaçlarımız doğrultusunda yanımızda bulunacak. 

1) STRATEJİ :  

Başarılı SEO Stratejisi Nasıl Yapılmalıdır?              İyi ve kaliteli bilgi size daha iyiye taşıyacaktır. Bu nedenle başarılı bir Seo stratejisinin ilk adımı sorunu anlamak olacaktır.

Amaç ve hedefleriniz : Neyi başarmak istiyorsunuz ? Şuan ki performansınız ne ve ne gibi başarı kriterleriniz var ?

Hedef Kitleniz : Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz, potansiyel müşterileriniz kimler ? Onların zayıf noktaları/zaafları neler ? 

Rakipleriniz : Rakipleriniz kimler ve hedefe nasıl ulaşıyorlar ? 

Tüm bunları tespit etmek için gerekli olan materyallerden bazıları şunlar ;

Kelime araştırma : En iyi trafik getirecek kelimeleri analiz etmek, hedef kitleye ulaştıracak en önemli faktördür.

Seo denetimi : Seo denetimi, web sitenizin taranması, site hızının etkileyen herhangi bir altyapı sorunu olup olmadığını, sitenizin nasıl inşa edildiğini gibi öğeleri inceler.

Backlink denetimi : Linkler sitenizin rank seviyesi için büyük bir etkiye sahiptir. Sitenize backlink sağlayan sitelerin kalitesinin denetlenmesi analiz edilmesi gerekir.
 
İçerik ve dönüşüm denetimi : Sitenizin trafiğini yönetebilme ilk adımdır. Bu trafiği etkileyici ve kaliteli içeriklerle beslemek ve dönüşüm oranlarını kontrol etmek gerekir. 

2) DÖNÜŞÜM : 


              Bir web sitesinden hedef kitleye ulaşmak artık çok zor. Seo bile bazen web sitenize trafik alma konusunda yeterli olmuyor. 

Seo stratejisi tasarlarken dönüşüm oranı optimizasyonu önemli bir husus haline geliyor.

Sürecin bu safhasında, kritik sayfalarınızın analizine ihtiyacınız var, bunlar web sitesinin içeriğine göre değişmekte olup örnek vermek gerekirse ; satın al, giriş yap, hakkımızda, iletişim vb sayfalar…
 
Dönüşüm Denetimi : Sitede geçirilen zaman, sıçrama oranları, trafik kaynakları, site içinde sayfa geçişleri, gibi kriterlerde performans tablosu çıkartılmalıdır.
 
İçerik Stratejisi : Haritalama (sitemap), içeriklerinizde boşlukları tespit edip fırsatları değerlendirmek için en iyi yöntemdir.

Açılış Sayfası Optimizasyonu : Ziyaretçilerinizin sitenize giriş yaptığı ilk sayfadaki hataları düzeltip ziyaretçinize güzel bi şekilde hoş geldin dediğiniz zaman, sitede geçirilen süre ve geri dönüşüm oranı artacaktır. 

3) İÇERİK : 

         Bir başka katı Seo planı da sitenizde bulunan içeriklerdir. 

Content is kingsözüyle ne kadar değerli bir kavram olduğu bir kez daha hatırlatalım. İçerik oluştururken dikkat etmeniz gereken unsurları sıralayalım ;

* Blog İçerikleri
* E-Kitaplar, Klavuzlar, Eğitim Kaynakları,
* Viral İçerikler
* Açılış ve Satış sayfaları
* Kopya-Çalıntı İçerik
* Görsel İçerik (İnfografik, fotoğraflar vb.)
* Video İçerik (Vloglar, Nasıl Yapılır vb)
* Webinarler ve Slaytlar
* Podcastler
* Basın Bültenleri
* Metin ve Görüntülü Reklamlar 

4) OPTİMİZASYON : 

       Amacımız arama motorları tarafından kolayca indexlenebilecek, hedef kitlenizin kolaylıkla erişime sağlayabileceği sağlam bir web sitesi inşa etmek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz ;

Sayfa içi Seo : Sadece sayfanın içeriğini değil, başlık, etiketler, iç bağlantıları da kapsayacak bir plana sahip olmak gerekiyor.
 
İçerik Optimizasyonu : İyi içerik rank değeri için yapılıyor ama ziyaretçilerinizin siteye geri getirmesini sağlayan en önemli kaynaktır.
 
Sosyal Medya Optimizasyonu : Sosyal medya üzerinde yer alan web siteniz hesapları doğru ve başarılı bir şekilde yönetirseniz siteniz için yeni ziyaretçiler edineceksiniz.

Seo Stratejisine sahip olmadan yapılan tüm Seo çalışmaları çöpe gitmeye mahkumdur. 

Websiteniz için nasıl yeni ziyaretçiler hedefleyeceğimizden, nasıl ulaşacağımızdan, elde tutma ve tekrar ziyaret ettirebilme konuları hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Haber Kaynağım : 
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder