Türk polisi casus yazılım mı kullanıyor?

Türk Polisi Casus Yazılım mı Kullanıyor?

                      İtalyan casus yazılım firması Hacking Team hacklendi. 400 GB'lık veriler torrent ve diğer sitelerle paylaşıldı. Paylaşılan belgelerde Türk Polisi'nin de adı geçiyor! 

 

Bir çok hükümet ve baskıcı rejim ile çalışan İtalyan Hacking Team adlı şirket, özellikle DaVinci adlı gözetleme yazılımıyla ünlenmişti. Kendine oldukça güvenen ve milyonları gözetleyip, anlaştığı birimlere bilgiler veren Hacking Team, hacklendi. 

 

Hacking Team hacklendi, 400 GB'lık veri paylaşıldı! 

 

İlk olarak Hacking Team adındaki Twitter hesabını ele geçiren hackerlar, "Saklayacak bir şey olmadığı için bilgilerimizi yayınlıyoruz" mesajıyla 400 GB'lık verileri, ele geçirdikleri Twitter adresinden paylaştılar. 


  Hacking Team ile ilgili iddialar nelerdi? 

 

400 GB'lık verinin indirilmeye sunulması, Hacking Team ile ilgili daha önce ortaya atılan iddiaları da akıllara getirdi. 

 

Hack ile ele geçirilen müşteri listesinde bulunan ülkeler ise şu şekilde: Mısır, Etiyopya, Fas, Nijerya, Sudan, Şili, Kolombiya, Ekvador, Honduras, Meksika, Panama, ABD, Azerbaycan, Kazakistan, Malezya, Moğolistan, Singapur, Güney Kore, Tayland, Özbekistan, Vietnam, Avustralya, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Lüksemburg, Polonya, Rusya, İspanya, İsviçre, Bahreyn, Umman, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Sudan gibi ülkeler ön plana çıktı. 


  Türk polisi Hacking Team'den casus yazılım mı satın aldı? 

İlk listede Türkiye'nin adı bulunmuyor fakat 400 GB'lık paket verilerin detayları ortaya çıktıkça yeni isimler de ortaya çıkıyor. Bunların arasında da Türk Polisi de var.


Buradan tam listesine ulaşabileceğiniz verilere baktığımızda, Türkiye'nin 11/10.2014 itibariyle aktif bir şekilde programı kullanan clientlardan biri olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin mevcut yazılımı hala kullanıp kullanmadığı meçhul.
15-07/06/turk-polisi-hacking-team.png

DaVinci neler yapabiliyor?


                DaVinci adlı uzaktan yönetim bazlı casus yazılım; yapılan şifrelemeleri kırarak, hükümetlerin dosya, e-posta gibi yazılı ayrıca mobil ses iletişimi başta olmak üzere, internetten yapılan ses tabanlı iletişim kanallarını izlemesine olanak sağlıyor.

Belirlenen hedeflerin nereden geldiğinin konum bilgileri ve ilişkilerini ortadan çıkartıyor. Yazılımın tek yeteneği de bu değil. Ayrıca bunlara ek olarak tetikleme görevi de görebiliyor. Bir cihazdaki mikrofonu ve kamerayı da açabiliyorsunuz.

Haber Kaynağım :
http://shiftdelete.net/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder