Sandviç ekmeği ile veri hırsızlığı!

469873-pita-hack
                      İsrailli bir ekip tarafından geliştirilen sistem sayesinde, küçük bir ekipman ile dizüstü bilgisayarlara sızmak mümkün.

İsrailli güvenlik araştırmacılarının gerçekleştirdiği bir proje ile birlikte dizüstü bilgisayarlardan radyo sinyalleri sayesinde veri hırsızlığı gerçekleştirmek artık olası. Şimdiye kadar radyo sinyallerini yakalamak için oldukça hantal ve masraflı sistemler gerekirken, bu yeni sistem küçük bir sandviç ekmeğine sığıyor!

Dört ayrı ekibin bir araya gelişiyle hayata geçen proje, Tel Aviv Üniversitesi’nde denendi. Daniel Genkin’i geliştirdiği cihaz, dizüstü bilgisayar veri işlerken oluşturduğu radyo dalgalarını yakalıyor, sisteme sızmanın önünü açıyor. Ekibin keşfine göre bilgisayar sistemleri çalışırken, ister veri çözümlemesi, ister oyun oynamak olsun, belli bir şemayla radyo dalgaları yayıyorlar.

Saldırgan tarafından gönderilen özel bir e-postayı açan dizüstü sistemi, özel bir sinyal yayıyor, hack cihazı Portable Instrument for Trace Acquisition (Pita) ile sistemden veri aktarılabiliniyor. Daha geniş ve büyük bir cihazla halledilen, daha sonra Pita adlı mini sistemle devam edilen projede sonuç şimdilik 50cm’lik mesafede alınabiliyor.

Logically Secure müdürü Steve Armstrong ise, şayet 10 metrelik bir mesafede bu işi başarırlarsa büyük bir olay olacağını ancak 20 cm’in dikkate değer olmadığını dile getirmiş.

Haber Kaynağım : 
http://www.techinside.com/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder