Robot, insan öldürdü!

Robot, İnsan Öldürdü!                Volkswagen fabrikasında yaşanan işçi ölümünün sebebi bir robot olunca, robot işçilerle ilgili yeni tartışmalar meydana geldi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Bilindiği gibi özellikle ağır sanayide, teknolojinin son ürünleri işçi robotlar kullanılıyor. Hem yoğun üretim süreçlerinin altından kalkabilmesi hem de neredeyse sıfır hatayla çalışıyor olmaları özellikle araç üretici firmaların ilgi odağı durumunda... 

Ayrıca robot işçilerin, ağır yük taşıma ve hız konusunda da iyi olması, yine talep edilme sebepleri arasında yer alıyor. Genellikle işçi kazalarına konu olmayan bir haber, ünlü araç üreticisi Volkswagen’in Almanya’daki fabrikasından geldi. 

Doğrudan Volkswagen tarafından yapılan resmi açıklamada, bir işçisinin robot çalışma alanına girdiği ve robot tarafından yaralanmasının ardından hastaneye kaldırıldığı yer aldı. Ne yazık ki ağır yaralanan işçi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş. 15-07/02/news_inside-araba-yapan-robot.jpg
                      Meydana gelen bu talihsiz olay sonrası Volkswagen, açıklama sonrası gelecek soruları öngörerek olay ile ilgili detaylara da yer verdi. Herhangi bir güvenlik zafiyetinin bulunmadığı, söz konusu kazanın insan hatası nedeniyle meydana geldiği açıklandı.

Aktarılan detaylarda kazanın, işçinin taşıyıcı robota kapıldığı ve robotun metal levhalı iş bandında işçiyi yaralayacak işlemler uyguladığı belirtildi. Ancak yine açıklama içerisinde, Volkswagen fabrikası içerisinde yer alan bu tarz ağır yük robotlarının, güvenlik kafesleri içerisinde bulundukları, ancak insan hatasından dolayı ne yazık ki böyle bir talihsiz kazanın meydana geldiği de vurgulandı. 

İşçi robotlar büyüyor! 

Robotlar her geçen gün hemen hemen her alanda, insan alternatifi haline gelmeye başladı bile. Umuyoruz ki bundan sonra Volkswagen’de bu konu ile ilgili daha sert önlemler alarak, benzer kazaların meydana gelmesini önleyecektir.

Haber Kaynağım :
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder