Online alışverişleriniz’de bunlara dikkat edin

 
                   İnternet üstünden alışveriş yapmak korkulacak bir şey değildir. Online alışverişin biraz inceliklerini bilmeniz yeterlidir.

Kalabalık, park yeri problemi, yılışık satış danışmanlarının olması, aradığınız her şeyi aynı mağazada bulamamak gibi… Alışveriş problemleri normal olarak bunlarla sınırı olan değil fakat biz kısa keselim.

Aslına bakarsak tüm bu sorunları tarihe gömecek, yerinizden kalkmadan istediğiniz her şeyi alabilmenizi elde eden bir yöntem var: alışveriş siteleri. 

Vatanımızda de hızla yaygınlaşan ve son aşama kaliteli hizmet veren alışveriş siteleri yardımıyla arkadaşımıza armağan seçebiliyor, seyahat rezervasyonumuzu yaptırabiliyor, hatta pazar alışverişimizi bile web üstünden yapabiliyoruz.
                    Doğal online alışveriş yapmanın da bazı incelikleri var. Önünüze çıkan her siteye kredi kartı bilgilerinizi teslim ederseniz umulmadık faturalarla karşılaşabilirsiniz.

İlk olarak, sitenin gerçek bir firmaya ilişkin olduğundan güvenli olmadan hiçbir işlem yapmamalısınız. Sitenin kendine ilişkin bir alan adı var mı?

Firmanın posta adresi ve alan kişi hizmetlerinin telefon numarası belirtilmiş mi? 

Alışveriş yapacağınız site parasız bir web alanı üstünden hizmet veriyorsa, parasız olarak alınmış bir e-posta adresi yada cep telefonu belirtilmişte o siteye davranışlarında ölçülü yaklaşmanızda yarar var.

Alışverişin incelikleri


Ek olarak, kredi kartı şeklinde mühim bilgilerinizi girmeden ilkin güvenli bir sunucuya yönlendirilmiş olmalısınız. 

Güvenli sayfaların adresleri ‘http://’ yerine ‘https://’ ile adım atar.

Tarayıcınızın sağ alt köşesinde belirecek bir kilit simgesi yardımıyla de güvenli bir sayfada olduğunuzu anlayabilirsiniz. 

Güvenli sayfalara girdiğiniz verilerin şifrelenerek sunucuya gönderiliyor, böylelikle araya bir saldırgan sızsa bile bu verileri okuma ihtimali yoktur.

Alışveriş siteleri çeşitli ödeme seçenekleri sunmaktadırlar. Kredi kartı, banka havalesi ve kapıda ödeme en oldukça kullanılan yöntemler olmakla beraber, en oldukça ilk iki yöntem tercih edilir.

Bazı siteler havaleyle meydana getirilen ödemelere indirim uygulamakta ve belli kredi kartlarına taksitlendirme yapabilmektedir.

Kredi kartlarına taksit yapabilen bir sitenin büyük bir olasılıkla kendini kanıtlamış vede, güvenilir bir site olacağını’da hatırlatmalıyız. Doğal bu kaide her site için geçerli olmayabilir.
Kredi kartı bilgilerinizi girerken kart numarasını ve son kullanma tarihinin yanı sıra kredi kartınızın CVC2 kodu istenebilir. Bu kod, kartınızın arkasında yer edinen üç basamaklı bir güvenlik kodudur.

Kartınızda bu şekilde bir kod yoksa o kartla alışveriş yapamazsınız. Öte taraftan, bizim tavsiyemiz gerçek kredi kartınız yerine mümkünse ‘sanal kart’ kullanmanızdır.

İnternetten alışveriş yapıyorsanız kredi kartı ekstrelerinizi dikkatle denetim etmenizde yarar var. Herhangi bir hatayla karşılaşırsanız ilkin hatanın sahibi olan firmaya, problemi çözemiyorsanız bankanıza başvurun. Size memnuniyetle destek olacaklardır.

Sipariş numaranızı saklayın

İnternet üstünden bir şey satın aldığınızda, ürününüzü takip edebilmeniz için size bir referans numarası verilir. Bu numara büyük olasılıkla e-posta adresinize gönderilir ve sitedeki hesap sayfanızda da saklanır.

Fakat her ihtimale karşı numarayı bir yere not almanız yararlı olacaktır. Siparişinizi büyük olasılıkla sorunsuz olarak alacaksınız fakat herhangi bir sorunla karşılaşırsanız alan kişi temsilcisine bu numarayı bildirmeniz gerekebilir.
Sanal kredi kartları

Türkiye’de hizmet veren pek oldukca banka, internetten ve telefonla güvenli alışveriş yapabilmeniz için ‘sanal kredi kartı’ hizmeti sunarlar. Bu hizmet büyük olasılıkla parasızdır fakat sanal kart sahibi olmak için ek bir müracaat yapmanız gerekebilir.

Bu mevzuyu bankanıza danışmanız gerekiyor. Sanal kartların en gözegelen özelliği, ise gerçek kredi kartınıza bağlı olarak emek harcamaları fakat tamamen değişik bir numara, son kullanma zamanı ve güvenlik koduna haiz olmalarıdır.

Bu kartların fizyolojik bir kopyası yoktur, kart detayları size yazılı olarak verilir. Sanal kartın bakiyesi düzgüsel zamanlarda 0’dır. Doğrusu siz bir limit belirleyene kadar o kartla alışveriş yapılamaz.

Bu da kart bilgilerinizin çalınması yada fazla para çekilmesi riskini ortadan kaldırır. Sanal kartınız ile alışveriş yapmak istediğinizde, online bankacılık sitenize giriş yaparak kartınız için yeni bir limit belirlemeniz, alışveriş tamamlandıktan sonrasında da limiti sıfırlamanız yeterlidir.

Haber Kaynağım :
https://www.webduzzi.com/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder