NFC nedir? NFC hakkında bilmeniz gereken her şey

NFC Nedir? NFC Hakkında Her Şey

                          Akıllı telefonlarda sık sık duyduğumuz bir özellik olan NFC nedir? Nerelerde ve ne için kullanılır? sorularını, bu yazımızda cevaplıyoruz. İşte tüm detayları ile NFC hakkında bilmeniz gereken her şey.

 

Akıllı telefonlarda sık sık karşımıza çıkan özelliklerden olan NFC, pek çok insan tarafından tanınmıyor. Peki, NFC nedir? Eğer bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda NFC teknolojisine yakından bakacak, detaylı tanımını yapacağız.

 

NFC Nedir?


NFC, düşük bant genişliğine sahip olan, Bluetooth ve Wifi gibi teknolojilerden zayıf çalışan ve çok kısa mesafe yaklaşık 4 cm aralıkta ile kullanılabilen bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Açılımı Near Field Comminucation, Türkçesi ise Yakın Alan İletişimi olan NFC teknolojisi, temel olarak bu teknolojiye sahip cihazların kısa mesafede birbiri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlar.

 

NFC kim tarafından geliştirildi?


NFC teknolojisi, Sony ve Philips markaları tarafından, 2002 yılı sonunda geliştirilmiş, 2003 yılı sonunda ise bir kablosuz iletişim standardı olarak kabul edilmiştir. Ayrıca geliştirmenin yanı sıra Sony ve Nokia markaları, NFC teknolojisini daha hızlı geliştirmek için NFC Forum'u kurmuştur.

 

NFC nerelerde kullanılır?


NFC teknolojisi, akıllı telefonlarda mobil ödeme, çipli kimlikler ile daha hızlı işlem yapabilme ve NFC etiketlerde kullanılmaktadır. NFC etiketler belli bir işlemi kolaylaştırmak için kullanılır. Çok basit bir örnekte, akıllı telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırarak, telefonunuzun bir uygulamasını açabilirsiniz.

Sonuç olarak NFC teknolojisi, yakın mesafede kilit açma, veri aktarma, alışveriş yapma gibi pek çok işlemi, kolaylıkla yapabilmemizi sağlayan ve son yıllarda akıllı telefonlarda yayınlaşan bir teknolojidir.

Haber Kaynağım : 
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder