İş hayatında sosyal medya izleri

scv_sosyalmedya
                      Secretcv.com’un düzenli olarak yaptığı sosyal medya araştırması, hayatımızı yönlendiren çağın fenomeni sosyal medyayı, iş hayatı ve insan kaynakları özelinde masaya yatırdı.

Sosyal medyada iletişim kuruyoruz, sosyalleşiyoruz, arkadaşlarımızı buluyoruz, etkinlik düzenliyoruz, fotoğraf alışverişi yapıyoruz, üzüntümüzü, sıkıntımızı paylaşıyoruz, bir markayı çok seviyorsak burada ilan ediyoruz, bir firma ile sorun yaşıyorsak yine burada öfkemizi dile getiriyoruz, satın alma eğilimlerimizi yönlendiriyoruz ve tabi ki iş hayatımızı da sosyal mecralarda yönetiyoruz.

İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com hayatımızı yönlendiren sosyal medya kavramını iş hayatı ve insan kaynakları özelinde ele aldı. Araştırmanın özet sonuçlarına göre;

1) Artık firmaların % 85’inin kurumsal sosyal medya hesapları var.
 
2) Firmaların % 80’i işe alacağı adayın sosyal medya hesaplarını inceliyor. En fazla izledikleri sosyal medya hesabı ise facebook.
 
3) Instagram da artık İK sahnesinde yerini aldı, firmalar adayların Instagram hesaplarını da inceliyor.
 
4) Firmalar hala en çok adayların sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe bakıyor.
 
5) Adayların mesleki birikimlerini paylaşmasını firmalarda olumlu etki uyandırırken çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması olumsuz etki uyandırıyor.
 
6) Adayların % 65’i firmaların kendi hesaplarını incelediğini düşünüyor.
 
7) Adaylar, % 25 oranıyla firmaların insan kaynakları politikalarıyla ilgili bilgi paylaşmasını önemsiyor.
 
8) Adayların % 42’si çalıştıkları firmanın kampanya ve duyurularını paylaşıyor.
 
9) 3 yıl öncesinde yapılan araştırmaya göre sonuçlarda % 20 - % 30 artış olduğu gözlemleniyor.

Firmaların % 80’i işe alacağı adayları sosyal medyada takip ediyor
 
                Ankete katılan 550 firma arasında 1 Haziran-6 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına baktığımızda firmalarından aday seçerken ve işe yerleştirme yaparken sosyal medyayı kullandığını görüyoruz. 

Firmaların % 80’i işe alacağı kişinin sosyal medya hesaplarını inceliyor.  En çok izledikleri sosyal medya hesapları ise % 49 ile Facebook% 33 ile Twitter, % 20 ile Linkedin ve % 9 ile Instagram.

Firmalara adayların hangi paylaşımları siz de olumlu etki uyandırıyor? diye sorduğumuzda % 30 ile mesleki birikimlerini paylaşması cevabını aldık. Adayın üye olduğu sosyal ağın tüm özelliklerini bilmesi ve hesaplarını bilinçli kullanması ise % 22 ile ikinci sırada yer aldı. 

Adayların özel hayatını gözler önüne sermeden, kısıtlı bilgi ve fotoğraf paylaşması ile sivil toplum örgütlerine yardım eden içerik paylaşması seçenekleri % 15 ile üçüncü sırada yer alırken; genel bilgilerinin güncel olması ve firmanın sosyal medya sayfalarını beğenmiş olması diğer önemli unsurlar arasında yer aldı.

Firmalarda olumsuz etki uyandıran paylaşımların başında ise % 29 ile çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması yer alıyor. Çalıştığı şirketin kurumsal kimliğine zarar verecek içerik paylaşımlarında bulunması % 22 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada % 20 ile dini inancını ve siyasi görüşünü açık açık belli eden paylaşımlar yapması bulunuyor.  

Firmalar ayrıca adayların, mesai saati içinde çok sık mesaj ve fotoğraf paylaşmasından ve paylaştığı fotoğraflarda özel hayatını deşifre etmesinden rahatsız oluyor. Yukarıdaki sonuçlarda da desteklendiği gibi firmalar, adayların özel hayatlarını görmek yerine iş hayatlarıyla ilgili paylaşımları görmek istiyor.

Firmalara çalışanlarınızın sosyal medyada kurum hakkında yapacakları yorumları engellemek ya da kontrol altına almak için sosyal medya kuralları hazırladınız mı? diye sorduğumuz da ise sadece % 17’sinden evet yanıtını aldık. Ancak firmaların % 39’u bu uygulamayı yapmak istediklerini belirttiler.

Haber Kaynağım :
http://www.techinside.com/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder