İnternet sitesi açmadan önce sizin bilmeniz gerekenler!

 İnternet Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!
                             İnternet siteniz için güzel bir alan adı buldunuz. Kafanızda sitenizde ne yapacağınızı şekillendirdiniz. Ama daha bitmedi. İşte sitenizi açmadan önce bilmeniz gerekenler. 

Teknoloji, internet sitelerini barındırmak için çeşitli seçenekler sunmuşdurumda. Sizin de sitenizin ihtiyaçlarınıbelirleyerek doğru tercihi yapmanız gerekiyor.

Eğer ileride sitenizin açılmama, donma, yavaşlama vb. sorunlar yaşamasınıistemiyorsanız bu tercihi yaparken ince eleyip sık dokumalısınız. 

Barındırma hizmeti alacağınız yerlerde karşılaşacağınız bazıterimler : 

Barındırılabilecek site sayısı nedir? 

            Hosting alanınıza kaçtane alan adınıbağlayabileceğinizi ifade eder.
15-07/13/1-1436781967.jpg
Subdomain sayısı nedir? 

                    Alan adınıza ekleyebileceğiniz alt alan adlarını ifade eder. (Örn. forum.siteninadı.com) adresi forum için kullandığıbir subdomaindir.

Disk alanı nedir? 

Kullanabileceğiniz maksimum disk alanını belirtir. 

Trafik (Aylık) nedir?  

                       Hizmetinizin bir ay içinde ne kadar veri transferi yapabileceğini belirtir. Örneğin, sitenize yüklediğiniz bir videonun boyutu 50 mb ise videoyu izleyen her kullanıcıo ayki trafik değerinize 50 mb ekleyecektir.

Bu değeri aştığınızda ise trafik değerleri sıfırlanıncaya kadar her ay sıfırlanır sitenizin yayını geçici olarak durdurulur veya durdurulmaması için sizden ek bir ücret talep edilir.

E-posta hesabısayısı nedir?  

                 Alan adınıza ait kaçtane e-posta hesabı (info@siteninadı.com) gibi açabileceğinizi belirtir.
Lokasyon nedir? 

               Sunucunun fiziksel olarak nerede olduğunu belirtir. İnternet sitenizin yayın yapmayıamaçladığıülkede lokasyon seçmeniz, kullanıcıların daha rahat bağlantı kurmasıiçin faydalı olacaktır.
15-07/13/2.jpg
Doğru bir hizmet seçebilmek için cevap bulmanız bazıgereken sorular : 


Ziyaretçilerime ne türde içerikler sunacağım? 

           İnternet sitenizde ne tür içerikler paylaşılacağınıbelirlemeniz lazım. Metin türüpaylaşımların çok olacağı bir siteyle, video türünde paylaşımların yapıldığı bir site, disk alanıve trafik açısından farklı ihtiyaçlar duyacaktır.

 

Bu içerikler ne kadar yer kaplar?

                        Metin türündeki içerikler video türüne göre doğal olarak daha az yer kaplayacaktır.

 

Sitemi ne kadar kişi ziyaret eder?

 

                    Sitenizin ziyaretçi sayısını ısiteyi açmadan bilemezsiniz. Ancak yinede sahip olduğunuz potansiyele bağlı olarak bu sayıyı tahmin ederek barındırma hizmeti almanızda fayda var. Hizmetinizin trafik seçimini yaparken bu sayı size yardımcıolacaktır.
15-07/13/3.jpg

Bu iş için ayırmam gereken bütçe ne kadar?

 

                       En önemli konulardan biriside bütçeniz. Eğer fazla bir bütçeniz yoksa başlangıçta hosting almanız veya bütçenizi denkleştirene kadar beklemeniz en doğru seçim olacaktır.

Bu sorulara cevap bulduktan sonra seçenekleriniz genel olarak ikiye ayrılıyor. Ya sunucu alacak / kiralayacak ya da bir hosting hizmetiyle sitenizi yayınlayacaksanız.

 

Peki Hosting nedir?

 

                         İnternet sitenize ait dosyaları, veri tabanlarını, mailleri tutan ve bunlara sürekli erişimi sağlayan, sunucu üzerinde sitenize özel ayrılmış alanlara hosting denir. Bir sunucuya, sunucu sahibinin insiyatifi ve sunucu özelliklerine bağlıolarak yüzlerce hatta binlerce hosting alanıaçılabilir. Bu nedenle hostinglere paylaşımlı sunucuda denilmektedir.

Hostinglerin reseller hosting olarak bilinen bir türüde vardır. Reseller hosting paketlerinin sunduğu özellikler, hosting paketlerine göre daha fazladır. 

Ayrıca reseller hostingler size verilen özellikler doğrultusunda özelleştirebileceğiniz hosting alanlarıaçmanızıda sağlar.
15-07/13/4.jpg
Hosting alırken aman dikkat edin
 
                 Hosting almak istediğinizde karşınıza kafanızıkarıştıracak birçok paket çıkacaktır. Bu paket türlerinden birisi de limitisiz hostingpaketi olacaktır. Ancak burada ki limitsiz” kelimesi sizi hemen aldatmasın. 

Limitsiz hosting paketlerini alırken bunu limitlendirilmemiş hostingolarak düşünmeniz daha iyi olur. Firmalar bu paketleri satarken limitsiz diyerek satarlar ve çoğu özellik gerçekten de limitlendirilmemiştir.


Genel olarak hosting hizmetlerinde limitsiz hostingler de dahil bazıkısıtlamalar vardır. Bunlar CPU (işlemci) kullanma limiti, saatlik/günlük e-posta limiti, maksimum veri tabanıboyutu gibi firmadan firmaya değişen kısıtlamalardır.  

Örneğin, limitsiz diye aldığınız hosting paketi, siteniz anlık olarak yüksek bir ziyaretçi kitlesiyle karşılaştığında kilitlenebilir. Neden mi?  

Çünkü bu durum sitenizden yüksek miktarda veri transferi yapılmasına sebep olacak ve işlemci kullanımınıarttıracaktır. Bu durumda sizde firmanın verdiği işlemci kullanım limitini aşmışolacaksınız. 

Böyle bir durumun yaşanmasıdurumunda hosting hesabınızın kapatılma ihtimali olduğunu da göz ardıcetmemeniz gerekir. Hosting almadan önce bu limitlerin ne kadar olduğunu ve ne gibi yaptırımlarıolduğunu firmaların kullanıcısözleşmelerinde görebilirsiniz.
15-07/13/5.jpg
Satın aldığım hosting yetmezse? 

                     Hosting paketlerinin yetersiz kaldığıdurumlarda karşımıza sunucular çıkıyor. Sunucular, istemcilerden gelen erişim ve isteklere cevap veren, yüksek donanıma ve internet hızına sahip, sürekli çalışmaya uygun olarak yapılandırılmış özel bilgisayarlardır. 

Sunucular, internet sitesi yayınlamak da dahil birçok alanda hizmet sunarlar. İnternet sitenizin ihtiyacına göre direkt olarak sunucu kiralayıp / alabileceğiniz gibi VPS, VDS diye adlandırılan sunucuların bölümlendirilmişhallerini de satın alabilirsiniz.

Son olarak :  İnternet alemine hitap edeceğiniz sitenizin ilk başlarda ziyaretçisinin çok fazla olmayacağını düşünüyorsanız ve içerik bakımından da büyük bir site olmayacaksa belirttiğimiz kriterlere dikkat ederek hosting paketi almanız en doğru seçim olacaktır. 


Piyasada yıllık 5 TL, 10 TL gibi rakamlara da hosting satan şirketler (!) bulabilirsiniz. Bu tip fiyatlara hosting ve sunucu satanlardan uzak durmalısınız. 

Hem sunucu hem hosting için Türkiye’nin bilinen ve önde gelen şirketlerini tercih etmeniz sitenizin ve sizin sağlığınız için faydalı olacaktır.

Haber Kaynağım :

Yazan: Adem ÇAMLIKAYA
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder