Hızlı şarj nedir?

Hızlı Şarj Nedir?               Telefon üretici firmaların, son dönemlerde de işlemci üreticilerinin sık sık dile getirdiği hızlı şarj teknolojisini Hızlı Şarj Nedir? sorusuyla cevaplıyoruz. İşte detaylar.


Günümüzde akıllı cihazların teknolojik gelişiminin tek ilerlemeyen alanı, bataryalar olarak biliniyor. Zira akıllı cihazların işlem gücü artarken, tasarımsal detaylardan ötürü bataryalarda paralel olarak yükseliş gösteremiyor. 

Firmalar da buna bir alternatif çare olarak Hızlı Şarj konseptlerini hayata geçiriyorlar. 

 

Nedir bu hızlı şarj olayı?


Geniş ekranlara sahip akıllı cihazlarda daha büyük değerlere sahip bataryalar kullanılabiliyor. Ancak ne yazık ki bu durum yükselen işlemci güçlerini ve yüksek çözünürlüklü dev ekranları uzun süre besleyemiyor. 

Nitekim kullanıcılarda sık sık cihazlarını şarj etmek istiyor. Ama gün içerisinde büyük depolama gücüne sahip bataryaların şarj süresi uzuyor. İşte hızlı şarj konsepti de tam da bu noktada devreye giriyor…

 

Hızlı Şarj, şarj cihazının marifeti!


Esasında Hızlı Şarj teknolojisi, yeni ortaya çıkan veya yenilikler sunan bir uygulama değil. Kabaca tarif etmek gerekirse, şarj cihazları bataryalara akım taşıyarak şarj işlemlerini tamamlıyor. Normalde bu akım taşıma değeri 1A (1 amper) ve 1,5A arasında değişkenlik göstermekteydi. 

Firmalar şarj cihazlarındaki bu akım taşıma seviyesini 2A ve üstüne yükselterek, bunun adına Hızlı Şarj dediler. Böylelikle Hızlı Şarj terimi, son günlerde en sık duyulan tabirinden olmuş oldu.

Peki, eğer Hızlı Şarj sadece akım yükseltmekle yapılabilir bir durum ise, Qualcomm gibi işlemci üreticilerinin bu alanda ne işleri var?15-07/06/news_inside-qualcomm-hizli-sarj-nedir.jpg

Qualcomm'un hızlı şarj teknolojisi!

 

                     Yine bu soruyu da çok detay vermeden kabaca açıklamak gerekiyor. Bilindiği gibi işlemciler, elektrik akımını kontrol edebilirler. Bu noktada da Qualcomm cihaza gelen yüksel akımlara izin verecek düzenlemeler yaparak adına Hızlı Şarj diyerek versiyon yükseltme yoluna gitmiş.

Hemen bu noktada belirtmek gerekirse Qualcomm’un kendi Hızlı Şarj düzenlemesini cihazlara entegre etmesi tek başına yeterli değil. Zira biraz önce açıkladığımız üzere hızlı şarj, cihazın şarj cihazının taşıyabileceği akım miktarı ile sınırlı…

Zannediyorum ki böylelikle akıllarda ki Hızlı Şarj nedir? sorusuna kabaca cevap vermiş olduk. Bitirmeden şunu da belirtmek istiyorum ki hızlı şarjın aslında batarya ömrü için çokta iyi olduğu söylenemez. Zira piyasada yer alan bataryaların kimyası, her batarya için kısa zamanda yüksek akımdan elektron toplamak için aynı verimliliği gösteremiyor. Bu durumu da özellikle uzun süre cihaz kullanmak isteyen kullanıcılar için göz ardı edilmemesinde fayda var.

Haber Kaynağım : 
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder