Düzmece e-faturalar ile siber saldırılar başladı

                      Kullacıcıların PC lerini kilitleyerek para karşılığında yeniden kullanıma açan Ransomware isminde zararı dokunan yazılımı içeren düzmece e-faturalarla, Türkiye’deki kurumlara yönelik yoğun bir siber hücum başladı.

İnternet vede veri güvenliğinde global çözüm sağlayıcı olan Trend Micro, Türkiye’deki birçok kurumu hedef alan yeni bir siber saldırıya karşı herkesi uyarıyor.

Fena niyetli kişiler tarafınca gönderilen düzmece e-postaların ekinde bulunan düzmece faturalarla kandırılan kullanıcıların, faturayı açtıklarında bilgisayarlarına Ransomware adında olan zararı dokunan fidye yazılımı bulaşıyor.

                      Bahsi geçen hücum ilk olarak kullananların cihazlarını ve dosyalarını kilitliyor, kullanıcı direkt aşağıdaki ekrana yönlendiriliyor.

Peşinden para karşılığında şifre çözme yazılımı satın alırlarsa bilgisayarlarının yeniden açılacağı iddia edilerek kullananların sömürülmesi hedeflenmekte.

Mevcut durumda Türkiye’deki birden fazla kurum bu saldırıdan etkilenmiş durumda.
Ne yapabilirsiniz?

1) Mevcut saldırıdan korunmanın en basityolu ise kaynağından güvenli olmadan bu şeklinde düzmece e-postaların içindeki faturaları açmamak.

2) Trend Micro, kurumların kullanıcılarını bu benzer biçimde aldatıcı e-postalara karşı uyarmalarının yanı sıra kurumlarındaki mevcut güvenlik sistemlerini denetim etmelerini ve bu tip tehlikeli e-postaları engelleyebilen çözümler kullanmalarını öneriyor.

3) Ek olarak tüm bireylerin ve kurumların bu tip tehditlere karşı kullanmış oldukları güvenlik çözümü ve öteki tüm uygulamaları devamlı güncellemelerini ve sistemlerine tam kapsamlı bir tarama yapmalarını tavsiye ediyor.

4) HouseCall – Parasız çevrimiçi virüs ve casus yazılım tarama yapmak şu bağlantıyı kullanabilirsiniz : 

http://housecall.trendmicro.com/tr


Haber Kaynağım :
https://www.webduzzi.com/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder