Deep Web nedir?

Deep Web Nedir?

                               Deep Web yani Derin Web olarak medyada çokça yer alan ve merakları üzerine toplayan tabiri, Deep Web nedir? sorusuyla cevaplıyoruz. İşte Deep Web nedir? Sorusunun cevabı! 

 

Deep Web, Derin Web ya da Gizli İnternet olarak tanımlanan ama genel olarak Deep Web olarak anılan internet ortamına, olabildiğince açık bir tanımlama getirmek adına “Deep Web nedir? sorusuna cevap vererek başlamak gerekiyor.


Deep Web, aslında temek olarak arama motorlarının yani Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi internet arama sistemlerinin ulaşamayacağı internet sitelerine ve içeriklerine verilen isimdir. Yani sizin internetten arama motorları aracılığıyla yaptığınız aramalarda sonuç alamayan tüm sitelere ve içeriklere verilen isim Deep Web olarak belirlenmiştir.
15-07/07/news_inside-deep-web-nedir-ernertm.jpg

Deep Web neler içeriyor? 

 

                             Deep Web ortamı içerisinde hemen hemen her tarz internet sitesi ve içeriği yer alabilir. Zira herkesin ulaşamıyor olması, aslında suç gerektiren olaylara da ortam hazırlamış oluyor. 

 

Ancak medyada sıkça yer alan suç gerektiren içeriklere, sizin ulaşmanız pek mümkün değil. Zira tekrar hatırlatmak gerekirse Deep Web içeriklerinin asıl amacı, her arayan kişilerin ulaşamamasıdır. 

 

Öte yandan başta FBI gibi güvenlik teşkilatları yoğun olarak suç nitelikli Deep Web içeriklerini önlemek amacıyla çalışmalar yapıyor. Dolayısıyla sizin medyada yer alan silah satışı, kiralık katiller gibi sansasyon yapmak amacıyla hazırlanan ama aslında var olan içerikler ulaşmanız mümkün değil. 

 

Peki, Deep Web aslında bulunamayan içerikler ve sitelerden oluşuyorsa nasıl isteyen kimseler ulaşabiliyor?

15-07/07/news_inside-deep-web-nedir-ernertm2.jpgDeep Web sitelerine nasıl ulaşılır? 

 

                          Bu soruya şöyle bir cevap vermek gerekiyor; dediğimiz gibi başta FBI olmak üzere Deep Web’in suç gerektiren siteleri ve içerikleri her daim takip edilmeye çalışılıyor. Durumun böyle olması da suç gerektiren yayınları yapan kişilerin veya kurumların, kendi adreslerine sadece belirli kimseler ile paylaşmasına neden oluyor. 

 

Yani bu tarz sitelere ulaşmak hiçte kolay değil. Ayrıca güvenlide değil. Zira bu tarz suç gerektiren sitelere ulaşmaya çalışırken FBI tarafından hazırlanmış, suçluları yakalamak amacıyla oluşturulan sahte sitelerle karşılaşarak, olumsuz muamelelerle karşılaşmanız kuvvetle muhtemel. 

 

Özetlemek gerekirse, Deep Web aslında herkesin ulaşmasına olanak sağlanmaması için hazırlanmış ama belirli kişiler için ulaşılabilir internet siteleri ve içeriklerinden oluşan bir sanal alanın tabiridir. 

 

Kabaca "Deep Web nedir?" Sorusunu cevaplamak ve kısaca doğru bir şekilde tanımlamak adına, umarım aklınızdaki sorular özetle cevap bulmuştur.


Haber Kaynağım :
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder