Türkiye'de 11.000 E-ticaret web sitesi var!

Türkiye'de 11.000 E-ticaret Sitesi Var!

             İnternetten alış veriş yapma alışkanlığının artması, bu alanda hizmet veren internet sitelerinin de bir anda çoğalmasına neden oldu. Peki e-ticaret siteleri en çok hangi sektörden? 

 

Şöyle geriye dönüp baktığımızda, çok değil bir 15 sene öncesinde e-ticaret sitelerinin tek tük olduğunu hatırlayacaksınızdır. Ülkemizde internetin yeni yeni yayılmaya başladığı o yıllarda, internet üzerinden yapılan alış verişlerde büyük bir güvensizlik hakimdi.


Kredi kartını sıfırlatan insanlardan tutunda banka bilgilerini çaldıran bir sürü e-ticaret sitesi mağduru bu sektöre güven duyulmasını zorlaştırmıştı. Neyse ki sonrasında hayatımıza şu anda birer marka haline dönüşmüş olan e-ticaret siteleri girdi. Bu siteler sayesinde e-ticaret güvenli bir platforma oturtulurken, emekleme aşamasındaki diğer sitelerinde yolu açılmış oldu.
15-06/05/e-ticaret_gorsel_1.jpg
          İnternetin hayatımızdaki yeri genişledikçe e-ticaret sektöründeki internet sitelerinin sayısı da günden güne arttı. Türkiye'nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft tarafından yapılan pazar analizinde ortaya çıkan sonuçlar,  insanların internetten alış veriş alışkanlılığının ne boyutlara ulaştığını da ispatlar nitelikteydi.

 

11.000'den fazla e-ticaret web sitesi var


IdeaSoft tarafından yapılan pazar analizine göre, ülkemizde e-ticaret paket yazılımlarını kullanarak e-ticaret yapan KOBİ sayısı 2015 yılı Haziran ayı itibariyle 11.000’e ulaştı. 

IdeaSoft’un e-ticaret altyapısı sunduğu 5000’i aşkın KOBİ üzerinde yaptığı araştırmaya göre, KOBİ’lerin %75’i sahip oldukları fiziki iş yeri-mağaza dışında aynı zamanda e-ticaret sitesi üzerinden de ürün satışı gerçekleştiriyor.
15-06/05/e-ticaret_gorsel_kobi.jpg
               Bu çalışmaya göre son 5 yıl içinde hem fiziki mağaza hem de e-ticaret sitesi sahibi olan KOBİ’lerden %18’inin e-ticaret gelirinin, fiziki mağaza gelirlerinin üzerine çıktığı ortaya kondu.

E-ticaretten önemli gelir elde eden KOBİ’lerin başarısında dikey e-ticaret olarak ifade edilen sadece iç çamaşırı, butik pasta, düğün ürünleri, özel tasarım yüzük, tespih vb. tek bir alana odaklanan işletmeler olmaları önemli pay sahibi oldu.

Haber Kaynağım :
http://shiftdelete.net/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder