Megaupload çok tehlikeli sularda yüzüyor

Megaupload Tehlikeli Sularda

                   Birkaç yıl önce FBI tarafından kontrol altına alınan dosya paylaşım platformu Megaupload'ın domain hakkı unutuldu, adres siber suçluların mekanı haline dönüştü. 

 

Dosya paylaşım mecrası, sektörün belki de en güçlü ismi Megaupload bildiğiniz gibi yaklaşık 3 yıl önce ABD hükümetinin kontrolü altına girmiş ve FBI'ın siber güvenlik kolu tarafından ele geçirilmişti. 


Yasa dışı paylaşımlar, telif hakları ihlali gibi gerekçeler ile kapatılan platformun sahibi Kim DotCom ise birden fazla kez tutuklanma ile karşı karşıya kalmış ve mahkemelere çıkmıştı.

 

Megaupload siber suçluların oldu


Bu süreçte Megaupload.com ve Megavideo.com adresleri ABD hükümetinin kontrolünde "suç takibi" amacı ile görevini yerine getirmeksizin yoluna devam etti. Kısa bir süre önce ise Megaupload sitesine giren kullanıcılar bir dolandırıcılık vakası ile karşılaştı. 

Megavideo adresi de dahil olmak üzere birden fazla kötü niyetli reklam ve dolandırıcılık mecralarına yönlendiren linkler ziyaretçileri karşıladı. Sahte bir BBC makalesine de yönlendiren sayfa, kullanıcılara 1 sterline iPhone 6 vaat ediyor!

 

Gerekçe ise dikkatsizlik!


Tüm bu gelişmelerin sebebi ise ABD Adalet Bakanlığı'nın kullandığı nameserver'ın (domain name server) haklarının yenilenmemiş olması. Bunu fırsat bilen siber suçlular adresleri ele geçirdi ve yeni kurbanlarını aramaya başladılar.

Bu süreçte ise durumu kontrol altına alması gereken FBI Siber Güvenlik Birimi neredeyse her şeyden habersiz olarak görevlerine devam ettiler!

Yetkililer nameserver'ların yenilendiğini ve durumun kontrol altına alındığını söylese de, sayısız kişinin Megaupload üzerinden kurban durumuna düştüğü ortaya çıktı.

Yazan: Burçin Aygün
SDN - ShiftDelete.Net
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder