İnternette güvenliğinizi artıracak 5 araç

İnternet Güvenliği
                    İnternet hayatımıza girdiğinden beri her geçen gün yaşantımıza daha çok müdahil olmaya başladı ve neredeyse temel ihtiyacımız haline geldi. Fakat tüm faydalarının yanında bazı tehditler de oluşturmuyor değil. 

Örneğin kişisel bilgilerimizin gizliliği. İnternette attığımız her adım, biz farkında olmadan veya bizim bilgimiz dahilinde kaydediliyor ve bir şekilde kullanılıyor. Bu yazımda sizlere kişisel gizliliğinizi korumaya yardımcı olacak etkili 5 araçtan bahsedeceğim;
 
1) Adblock : İnternet reklamlarını engellemeye yarayan ücretsiz bir yardımcı programdır. İnternet reklamları gizliliğe yönelik bir tehdit gibi gözükmese de, daha önceleri zararlı kod içeren reklamlar ile kişisel bilgilerin elde edilebileceğine şahit olduk.  

Adblock, basit bir tarayıcı eklentisi olarak yükleniyor ve sizin başka bir işlem yapmanızı beklemeden çalışmaya başlıyor. Bunun yanında reklamlarını görmek istediğiniz web siteleri için bu eklentiyi devre dışı bırakabiliyorsunuz. Adblock; Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera ile kullanılabiliyor.

2) Blur : İnternette izlenmenizin önüne geçmek için tasarlanan bir araç. Ayrıca, e-mail maskeleme ve şifrelerinizin kriptolanması gibi özelliklerle de gizliliğinizi korumaya yardımcı oluyor. 

Daha önceleri DoNotTrackMe olarak adlandırılan aracı tanıyor olabilirsiniz. Bu araç, tarayıcınıza küçük bir eklenti olarak yükleniyor, fakat gerçek yapılandırma web arayüzü üzerinde yapılıyor. 

Bu aracın ücretsiz sürümü ile; izinizi süren botları engelleyebilir, parolalarınızı, otomatik doldurulan web formlarını ve e-mail maskelerinizi yönetebilirsiniz.  Bu araç da Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera ile kullanılabiliyor.

Tarayıcılar3) Web of Trust : Hem basit ve kullanışlı, hem de ücretsiz bir araç. Tarayıcı eklentisi olarak yüklenen bu araç, ziyaret edilen web sitesinin algılanan güvenlik düzeyini renkli olarak bizlere gösteriyor. 

Ayrıca kullanışlı bulduğunuz siteler için oy vermenize de imkan sağlıyor. Böylece kullanıcı temelli bir derecelendirme yapılmış oluyor. 

Web of Trust aracının en havalı özelliği ise, sadece ziyaret ettiğiniz site için değil, arama motorları ile birlikte de çalışabilmesi. Arama motorlarında sonuçlar Web of Trust renk kodları ile görüntüleniyor. Bu eklenti de Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari ve Opera ile kullanılabiliyor.

4) Spotflux : Web tarayıcı oturumunuzun güvenliğini sağlamak için kullanılan bir araçtır. Ücretsiz sürümü temel web şifreleme özellikleri sağlarken, premium sürümü tam gelişmiş bir VPN hizmeti sağlıyor. 

Bu VPN ile sanal bir konuma yerleşerek, web sitelerini istediğiniz ülkede olduğunuza inandırabilirsiniz. Spotflux ilk kullanımda sizden bir hesap oluşturmanızı isteyecektir. Ama premium sürümü kullanmayı düşünmüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.

5) CyberScrub Privacy Suite : Bu araç, şüpheli web sitelerine göz attıktan sonra kalan izleri silmenize yardımcı olmak için tasarlandı. Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan tarayıcı önbelleğini temizleyen araç, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Departmanı standartlarına uygun bir silme işlemi gerçekleştirir. 

Aynı zamanda Windows disk belleği, gececi dosyalar ve index.dat gibi yerlerdeki kalıntıları da kaldırır. CyberScrub Privacy Suite’in satış fiyatı 59,95 dolardır, fakat satın almadan önce 15 günlük deneme sürümünü kullanarak araç konusunda daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Bu konuda atladığımız ve sizin tavsiye ettiğiniz araçlar varsa, yorum olarak bize bildirebilirsiniz.

Haber Kaynağım :
TechRepublic , Inc.
http://www.karel.com.tr/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder