Truva Atı ve Solucanlar

teknopenvirüs
Truva Atı : Tek amacı zarar vermek istediği hedeflere eğlenceli bir programmış gibi gözükerek saldıran kötü amaçlı yazılımlardır. Truva atları yayılma özelliğine sahip olmamakla birlikte, kullanıcının hiçbir kötü amaç görmediği için uygulamayı rahatlıkla kurduğu yazılımlardır. 

Truva atları sistem mevcut olarak bulunan dosyaları kendi dosyaları ile yer değiştirir ve hatta kullanıcının kişisel bilgilerini toplayarak bunları kötü amaçlarla kullanabilir. 

Truva atlarının varlığını anlayabilmek için antivirüs programlarına ihtiyaç duyulur. Truva atları CPU ve Ram’ da beklenmeyen oynamalar yaparak sisteme zarar verebilir. Truva atının en güzel örneği SubSeven’ dir.

Solucanlar : Solucanlar herhangi bir dosya veya sisteme bulaşmak için host programlarına ihtiyaç duymayan ve bulunduğu sistemlere büyük zararlar veren kötü amaçlı yazılımlardır. 

Solucanlar yayılmak için herhangi bir dosyaya ihtiyaç duymazlar ve kısa sürede bulunduğu sisteme yayılarak sistemi ele geçirir. 

Sistemi yoketmek veya sisteme izinsiz giriş yapabilmek için backdoorları arkakapılar kullanabilirler. 2 çeşidi vardır :

1) Ağ Solucanlar : Ağ katmanında bulunan açıklıkları kullanarak sistemde yayılırlar.Witty bu yazılım türüne örnektir.

2) E-Posta Solucanları : E-Posta ile yayılan virüslere benzemekle birlikte girdiği e-pstada bulunan diğer e-postalarının adreslerini bulan ve bu adreslere kendi kopyalarını gönderen yazılımlardır. Mydoom bu yazılım türüne örnektir.
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder