IBM’den büyük deneyim

teknopen23
                IBM uzun zamandır üzerinde durduğu yapay zeka teknolojisi için yapılan çalışmalarınına yeni bir boyut kazandırdı. Bunun için kurmuş olduğu laboratuarda 100 kişinin çalışabileceği tüm donanımsal ekipmanlar hazır. Üzerinde çalışılacak konu ise çok  büyük bir atılım olacağından hiçi şüphemiz yok.

Bu araştırma konusu insan beyninin algoritmalara çevrilmesi üzerine olacağı yönünde alınan bilgiler yapay zeka konusunda ne derece ilerleme kaydedildiğinin en büyük kanıtıdır. Çalışmanın içeriği insan beyninin taklit edildiği yapay zeka algoritmaları üretmek. Projenin başında ise yer alacak isim yapay zeka alanında eşsiz çalışmalara imza atmış olan Jeff Hawskins olacak.

Hawkins insan beyninin nasıl işlediği yönünde uzun süren bir çalışma yapmış ve bunun sonunda bir teori geliştirmiş ve torisini yazılıma dönüştürmeyi başarmıştı. Dünya IBM tarafından öne sürülen bu çalışmayla birlikte yeni bir dönemecin eşiğinde görülüyor. 

Eğer bu proje hayata geçecek olursa birçok bilim kurgu filmine konu olan akıllı robotlar insan gibi düşünün cihazları görmemiz uzun  bir zamanımızı almayacak. Bu yönde çalışmaların hızla devam ettiği şu günlerde yapay zeka sektörü büyük bir atılım yaparak yeni dünyanın artık nerede hayat bulacağı sorusunu da üstü kapalı cevap veriyor görünümündedir. 

Yapay zeka projesi hayata geçirilir m bilinmez ama Yapay zeka ile çalışan robotların gün gelip dünyayı istila etme hayalı beni asıl korkutan düşünce ne kadar fantastic bir teori olsa da bence gerçekleşmesi hiç o kadar da imkansız görünmüyor.

Kaynağım : 
http://teknopen.net/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder