Facebook şifrenizi kırma yöntemleri

Facebook Şifre Kırma Yöntemleri

                Günümüzde gitgide yaygınlaşan Facebook şifre kırma yöntemlerini ve bu yöntemler karşısında alabileceğiniz önlemleri sizler için bir araya getirdik 

 

İnternetin hayatımızdaki yeri gün geçtikçe daha da önemli bir hal alıyor. Artık tek bir tıkla bütün banka işlemlerimizi halledebiliyor hatta bütün belgelerimizi kapı kapı dolaşmadan oturduğumuz yerden temin edebiliyoruz. 

 

Tabi bu durum hayatı kolaylaştırması açısından büyük önem arz etse de, siber saldırılar açısından bizleri biraz tedirgin ediyor. Zira siber saldırı gerçekleştiren bireyler kolaylıkla bütün bilgilerinize ulaşabiliyor hatta bütün sosyal platform hesaplarınızı ele geçirebiliyorlar.


Sosyal medya denilince akla gelen birkaç platformdan biri olan Facebook, kullanıcılar için ayrı bir önem arz ediyor. Çünkü senelerdir kullandığı Facebook hesabını kaybeden birisini, sadece basit bir hesap kaybetmiyor. 

Senelerdir yüklediği, başkaları tarafından etiketlendiği fotoğraflar videolar ve en önemlisi de bulmak için büyük çabalar sarf ettiği geçmişinden kopup gelen bir sürü arkadaşını da hesabıyla birlikte yitiriyor.
15-05/28/intro2.jpg
Facebook şifre kırma yöntemleriyle başkasının hesaplarını ele geçiren kullanıcılar daha sonra bu hesapları sahiplerine belirli ücretler karşılığında satarak kendilerine çıkar sağlamaya çalışıyorlar. 

Bu durum legal olmasa bile hesabı çalınan kullanıcı, Facebook şifre kırma yöntemleriyle hesabını çalanlara ödeme yapmayı kabul ediyor.


Peki Facebook şifre kırma yöntemleri nelerdir? Facebook'ta hesap nasıl çalınır? Hesabınızın çalınmaması için almanız gereken önlemler nelerdir? Gelin bunlara yakından bir göz atalım.

 

Facebook şifre kırma

 

Öncelikle şunu belirtelim. Bir Facebook hesabı çalacaksanız, internette yer alan Facebook şifre kırma, Facebook hesap çalma gibi programlardan uzak durmanız gerekiyor. Çünkü böyle bir program henüz yazılmış değil. 

Facebook şifre kırma başlıklı programları kullanarak yapabileceğiniz tek şey bilgisayarına sayısız virüs bulaştırmak ve gizlediğiniz bilgilerin karşı tarafa ulaştırılmasını sağlamak olacaktır. 

Facebook hesabı çalmak istiyorsanız güvenebileceğiniz tek program türü şifre kombinasyon deneme programları olmalıdır. Bu tarz programları da kendi şifrelerinizi açığa vermemek için lisanslı olarak satın almanız sizin yararınıza olacaktır.
15-05/28/intro3.jpg

Facebook çalma programı


Evet, yukarıda da bahsettiğim gibi direk mail adresini yazıp Facebook şifre kırma uygulamasını harekete geçireceğiniz bir program henüz yok. Fakat çeşitli klasörleri şifreleyip unuttuğunuz zaman, bu şifreleri bulmanıza yardımcı olacak çeşitli programlar mevcuttur. 

İşte bütün şifre kombinasyonlarını tek tek deneyip, şifrenizi bulduğunuz bu tarz programları çalmak istediğiniz Facebook hesabında da uygulamanız mümkündür. Tabi bu durumda bütün kombinasyonları serbest bırakarak yapacağınız bir şifre kırma sistemi aylarca sürecektir.

Facebook hesabımı programlara karşı nasıl güvene alabilirim?


Şifre deneme programlarının son derece basit bir mantığı vardır. Örneğin 4 karakterli ve sadece rakamlardan oluşan bir şifreyi kırmak istediğinizde program kendi içerisinde "0,0,0,0-0,0,0,1-0,0,1,0" şeklinde olabilecek bütün kombinasyonları sırayla denemeye başlar. 

Tabi ki bunu bizim manuel olarak girdiğimiz gibi değil, çok çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirir. Bu tarz programlardan korunmak için harf, rakam ve nokta, virgül tarzı karakterlerden oluşan 6-8 basamaklı bir şifre hesabınızı erişilemez yapmaya yetecektir. 

Eğer şifreniz sadece rakamlardan oluşuyorsa, ne kadar uzun olursa olsun hesabınızın şifresinin ele geçirilmesi fazla uzun sürmeyecektir.

 

Facebook girişli sitelere dikkat


Facebook hesabı çalmak için kullanılan yöntemlerden en yaygın olanlarından birisi de web sitesi üzerinden kullanıcıların hesap bilgilerini ele geçirmektir. Web tasarımından az çok anlayan kişiler sitelerine koydukları "Facebook ile bağlan" tarzı bir panelle sizin bütün bilgilerinizi ele geçirebilirler. 

Özellikle bazı forum sitelerinde üyelikle uğraşmak istemeyen kişiler bu tarz panelleri tercih etmekte ve bu paneller sayesinde bütün hesap bilgileri karşı tarafa iletilmektedir. Bu tarz durumlardan korunmak için olabildiğince güvenmediğiniz siteler üzerinden Facebook girişi yapmaktan kaçının.

Fake Facebook sayfası yapma ile ilgili hazırlanan videoya aşağıdan göz atabilirsiniz. Videoyu çeken kişi önce Facebook sayfasının dosyalarını indirip, PHP dilinde birkaç satır kod yazarak sahte Facebook sayfası yapma işlemini tamamlıyor. Böylece siz bu sayfaya mail ve şifrenizi girdiğinizde tüm bilgiler otomatikman karşı tarafa iletiliyor.

Youtube kanalımızı takip edin:

 

Güvenlik sorularına doğru yanıt vermeyin


Facebook'ta şifre kurtarma yöntemlerinden biri olan güvenlik soruları, sizin hesabınızın elden gitmesine neden olabilir. 

Örneğin ilkokul öğretmeninizin ismi gibi, kötü niyetli arkadaşlarınızın da rahatlıkla bileceği sorulardan kaçının ya da bu sorulara doğru yanıtlar vermeyin.

Arkadaş listenizi gizli tutun


Facebook'ta şifre yenileme basamaklarından birisi de bilgilerinizin size soru olarak sorulması. Facebook şifre kırma yöntemlerini kullanan bazı üçüncü şahıslar, sizin hesap bilgileriniz üzerinden herkese görünür yaptığınız arkadaş listesi ve benzeri içerikler sayesinde şifre yenileme basamaklarında karşılarına gelen soruları rahatlıkla yanıtlayabilirler. Bu ve benzeri durumlardan korunmak için arkadaş listenizi ve önemli bilgilerinizi herkese açık yamamanızı öneririz.

Güvenmediğiniz PC'lerde beni hatırla butonuna tıklamayın!


Bir süre kullanmak üzere ödünç aldığınız bir PC'de ya da iş yerinizde kullandığınız PC'de beni hatırla butonuna basmayın. Çünkü şifrenizi sonradan silmiş olsanız bile hesabınız ve şifreniz tarayıcı da kayıtlı bir şekilde durmaya devam edecektir. 

Bu şifreler "******" şeklinde gözüküyor olsa bile mevcut programların yardımıyla bu şifrelerin içeriğinin görünmesi muhtemeldir. O yüzden sizin olmayan bir PC'den Facebook hesabınıza girdiğinizde beni hatırla butonuna tıklamamaya özen gösterin. Ya da PC ile işiniz bittiğinde geçmişi tamamen silin.
15-05/28/intro4.jpg

Gelen maillere aman dikkat edin


Evet, Facebook hesap çalma işlemlerinin klasiği haline gelen maille bilgileri ele geçirme yöntemi. Son derece basit olan bu yöntemde size gönderilen mail içerisinde yer alan exe dosyasına tıkladığınız anda bilgisayarınıza bir virüs yerleşiyor. 

Eğer anti virüs kullanmıyorsanız bu virüs girdiğiniz her siteyi, sonrasında bastığınız her karakteri karşı tarafa iletebiliyor. Bu yöntemden korunmanın en etkili yolu anti virüs kullanmak olsa da yine de tanımadığınız kişilerden gelen maillerde yer alan fotoğraf, video veya bağlantı linklerine tıklamadan önce iyi düşünmenizi tavsiye ederiz.

Yazan: Osman Tufan
SDN - ShiftDelete.Net
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder