Casus Yazılımlar

teknopen5
                 Casus yazılımlar iznimiz olmadan ve bilgisayar da aktif durumdayken uyarılar almadan, denetleyemediğimiz için bilgisayara yüklenen ve kendi kendi çalıştırıla bilinen yazılımlardır. 

Bu yazılım türleri bilgisayarda etkin değilmiş veya bilgisayarda herhangi bir problemle karşı karşıya değilmiş gibi çalışmaya devam eden ve sonucunda da çoğu zaman kötü amaçlı veya bilgisayarımızın çalışma şeklini etkileyen yazılımlardır. Bu yazılımlar bilgisayarda yaptığımız her türlü faaliyeti izleyebilir.

Örnek verecek olursak internet ortamında girdiğimiz kimlik bilgilerimizi veya daha önemli birçok bilgiyi izleyebilir ve bu bilgileri casus sahibine ulaştırabilir. Bu yazılımlar bilgisayarımızın çalışma prensipleri ve ayarlarını değiştirebilir ve bilgisayarımızın yavaş çalışmasına neden olabilir.Bu yazılımlar genel olarak 3’ e ayrılır;

1) Arka Kapı : TCP yada UDP portlarından saldırı amaçlı komutlar içeren zararlı yazılım türüdür.

2) Keylogger : Bilgisayar kullanıcısının klavyede kullandığı tüm tuşları kaydeden ve bu bilgileri casus yazılım sahibine iletebilen yazılım türüdür.

3) Rootkit : Sistem dosyaları üzerinde değişiklikler yaparak, sistemi casus yazılım sahibinin istediği şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlardır. 

Kaynağım :
http://teknopen.net/
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder