Blogger güvenlik ipuçları


            Bugünkü yazımda blogspot hesabınızı nasıl güvende tutabileceğinizi anlatacağım. Son yıllarda depolama amacıyla da kullanılan google hesaplarının önemi arttı.
.
Blogger son derece güvenilir bir sistem ancak bazı durumlarda kullanıcıların basit hataları nedeniyle hesaplar kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor. 

Uzun zaman boyunca emek vererek ve para harcayarak oluşturduğunuz hatta gelir kaynağınız olan sitelerinizin güvende kalması için aşağıdaki maddeleri dikkatlice okumanızı ve uygulamanızı öneriyorum. 

1) Yedek yönetici atama : Bir şekilde ele geçirildiğini tespit ettiğiniz blogunuzu geri almak için hayati önem taşıyan tedbirlerden birisi yedek yönetici atamaktır. Blogunuzu geri almak istediğiniz yedek hesaba giriş yaparak kontrol panelinden sizin dışınızdaki tüm yöneticileri çıkarabilirsiniz. 

 

Önem taşıdığını düşündüğünüz tüm bloglarınız için bu işlemi yapmanızda fayda var. Aşağıda nasıl yapabileceğinizi anlattım. 

 

Kumanda paneli > Blog > Ayarlar > Blog Yazarları > Yazar Ekle kısmına gelin ve resimdeki gibi boş alana eklemek istediğiniz mail adresini yazıp Yazar davet et deyin.

blogger-yazar-ekle

Bu işlemi yaptıktan sonra eklediğiniz mail adresine gelecek olan davetiyeyi kabul edin. Daha sonra asıl hesabınızdan yine yazar ekleme kısmına gelerek yeni hesabınızı "yönetici" olarak belirleyin.

2) Eklentilere dikkat :  Özellikle son birkaç yıl içerisinde tema dosyalarıyla birlikte gelen şifrelenmiş eklenti kodları blogunuza başka birinin müdahalesine olanak sağlayabilir. 

 

Bu kodlar sayesinde sitenizde sizin bilginiz olmadan link eklenebilir, zararlı reklamlar yayınlanabilir ve bu kodların sahibi sitenizi kendi adresine yönlendirebilir. Böyle can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak için yalnızca güvenilirliği kanıtlanmış yayıncıların kodlarını kullanın. 

 

3) Doğru hesap bilgisi ve kayıt : Google hesabınızı oluştururken girdiğiniz kurtarma maili, telefon numarası gibi tüm bilgileri mutlaka doğru şekilde girin. Mümkünse hesap bilgilerinizi bilgisayar dışında ajanda benzeri bir yere düzgünce not alın. 

 

Şifre değiştirmeniz veya çalınma gibi durumlarda bu bilgileri hatırlamaya çalışmak yerine direk not aldığınız ajandanızı açarak hesabınızı geri alabilirsiniz. 

 

4) 2 Adımlı doğrulama : 2 adımlı doğrulama google'ın kendi hesapları için geliştirdiği, hesaba girerken yalnızca şifrenin yeterli olmadığı bir sistem. Bu sistemde google hesabınıza girişte şifrenizi yazdıktan sonra ek olarak telefonunuza gelecek sms veya mobil çağrı yoluyla alacağınız kodu girmeniz istenecek. 

 

Yani kötü niyetli kişinin yalnızca mail adresinizi değil telefonunuzu da ele geçirmesi gerekecek. Daha detaylı bilgi almak için 2 adımlı doğrulama bilgi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

 

Temel olarak maddelendirebileceğim şeyler bu kadardı. Bu maddeler dışında etkili bir antivirüs programı kullanmak, tarayıcıya adblock eklenti eklemek, hesabımıza yalnızca bir bilgisayardan giriş yapmak gibi detaylara da dikkat edebilirsiniz. 

 

Güvenli bloglamalar...

Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder