Bloggerlar İçin Hedef Kitlenin Önemi

Bir blogger için en önemli unsurdur, “hedef kitle”. Neye?, neyden?, niçin? yazdığının temellerini belirler. Aksi halde blog dünyasında “boş avare olarak hayatını daim eder. Ve sonu yakın olanlar arasına kendini ekler. İnsan hayatı boyunca hedefleri doğrultusunda yaşar; gerek iş hayatı olsun, gerek aşk hayatı bu hep böyledir. Koyduğu bir kriter vardır ve bu hedefler doğrultusunda savaşır. Bloglarda insan gibidir, bir hedefi olabilmesi için “hedef kitlesi” olması gerekir. İleride aydınlık günlere ulaşacağı, yol arkadaşları. Hedef kitle belirleme de birçok unsur vardır ama basitçe iki unsuru ön plana alabiliriz:

 

 

1. Kendini Tanıma

 

İnsanın hayatının her aşamasında olduğu gibi bu işte de en önemli unsurudur. İnsan kendi yeterliliklerini belirleme ve ona göre davranmalı. Yazacağı blog kişisel blog ise nelerle hedef kitlenin karşısına çıkacağını bilmeli. Eksikliklerinin nedenlerini bilmeli ve ona göre davranmalıdır. Çünkü üretici olacağı bu dünyada karşısında tüketici olacaklara sorumludur.( Bknz.)

 

Ayrıca blog açmadan önce “ben kime/kimlere karşı sorumluyum?” ve “neye karşı sorumluyum?” sorularını da kendinde aramalıdır. Ve daha sonra bu sorumlu olduğum “insanlara neler verebilirim?” diyebilirse, blogunun sağlıklı başlangıcını sağlayabilir.

 

Bloggerlar için hedef kitlenin önemi

 

2. Ham Hedef Kitle Belirleme

 

Kendini tanıma aşamasını geçtikten sonra bir blogger esas olarak hangi taslaklar üzerinde uğraşacağını belirlemiş olur. Ve hangi kesimin üzerinde etkili olmak istediğini bir bakıma belirlemiş olur. Bu ham kitleyi belirlerken kendi yaş durumu, sosyal statüsü veya görüşü olabilir. 18 yaşında bir bireyin 60 yaşında biri gözünden yazamayacağını düşünürsek, kendi yaşıtlarının dili ve gözüne göre yazması daha mantıklıdır.

 

Bu ham kitlenin bir diğer önemi blog yaşamı boyunca kimi kaybederse kaybetsin, kaybetmeyecekleri arasında kesinlikle ham kitle olmalıdır.(Ham Kitle: blog dünyasın girdiğinde hitap ettiği esas topluluk.) Eğer kayıp burası olursa, terk edilmek blogunu çöp bloglar arasına sokacaktır. Bu yüzden insan kendi yapacaklarını belirledikten sonra bunu uygulayacağı kitleyi de iyi belirlemelidir.

 

Hedef kitle her iş için önemli bir unsurdur. Ortada bir ürünün vardır; fakat bunu pazarlayacağın bir pazar yoksa ürününün de hiçbir önemi yoktur. Bu ürünün hitap edeceği bir topluluk vardır. Bu yüzden ürünün kimlere hitap edeceğini ancak o ürünü üreten/üretenler bilir. Blogger dünyasında zamanla başka kitleler de çevrenize girebilir ama önemli olan bu yola çıktığında hitap ettiğin kişilerdir. Çünkü varlığını o kitlelerin ekseninde sürdürebilirsin.

 

Yazar Hakkında: Ruhsuz Atmaca'nın, tek ve temel amacı insanlığa bir şey katabilir miyim?, katabilirsem nasıl olmadır?, bu soruları kendine sorarken bir anda kendisini blog dünyasında bulur.Ruhsuz Atmaca blogunun kapağında yer alan ve ismini verdiği "Atmaca", insanlara benzer duygulara sahip bir canlıdır. Yırtıcılığı nedeniyle isminin önüne "Ruhsuz" takısı gelmiştir. Blogun sloganı ise: "Yazdıklarım ve Yazacaklarım Atmacanın Bakışlarında Gizli..." oluşturur.

Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder