Blog Hocam’ın “5N1K”sı

5N1K’yı hepiniz biliyorsunuz sanırım. İş yaşamının çeşitli evrelereinde, yazışmalarda, gazetecilikte ve pek çok alanda sık kullanılan bir planlama yöntemidir. Amaç bilgiyi eksiksiz bir şekilde aktararak zaman ve emek kaybı yaşanmasını önlemektir.

Bu yazıda 5N1K yöntemini Blog Hocam’a uygulamayı deneyeceğim ve sizden de kendi blogunuza uygulamanızı isteyeceğim. Bakalım nasıl sonuçlar çıkacak ortaya. Hadi başlayalım…

5n1k

Ne?

Blog Hocam’da ne yazıyorum? Blog yazarlığı ana teması altında blog yazarlarını ilgilendiren pek çok konuda yazıyorum. Slogandan da anlayacağınız gibi bloglarınızı iyileştirmenize yardımcı olması açısından bilgi ve deneyimlerimi aktarmaya çalışıyorum. Blog Hocam’ın her seviyede blog yazarına hitap ettiğini söyleyebilirim.Çünkü içeriklerimin çoğunu okuyucunun talepleri doğrultusunda oluşturuyorum. Blog Hocam’da yer alan konu başlıkları ise şöyle:

Blog AraçlarıBlog HocamBlog MakaleleriBlog TemelleriBlog İpuçlarıBlogger EklentileriBlogger İpuçlarıBlogger ŞablonlarıMisafir YazılarSEOSosyal MedyaSponsor

Blog dünysındaki gelişmelere ve okuyuculardan gelen isteklere göre ileride bunlara yeni konu başlıkları da eklenebilir elbette. Şimdilik mevcut konu başlıkları bu şekilde.

Neden?

Blog Hocam’ı neden oluşturdum/yazıyorum? Öğrencilik yıllarımda tanışmış olduğum blog yazma işi zamanla bende bir tutkuya dönüşmüştü. Ancak okul hayatı bitip işlerimi yoluna koyana çok yoğun bir dönem geçirmiş ve blog yazmak için hiç fırsat bulamamıştım. Ailemle oturduğum evimiz (Maltepe) iş yerime (Beylikdüzü) çok uzak olduğu için işime yakın bir yerde ev tutmaya karar verdim. Artık işlerimi yoluna koymuştum ve akşamları evde tek başıma vakit geçirmeye çalışıyordum. Yine böyle bir akşamda Webrazzi’de bloglarla ilgili bir yazı okuduktan sonra beni oyalayacak bir blog oluşturmaya karar verdim. Hangi konuda yazsam diye düşünürken blog yazarlığı hakkında yazmanın eğlenceli olacağını düşündüm ve Blog Hocam’ı oluşturdum (Şubat ‘11).

Nasıl?

Blog Hocam’ı nasıl yazıyorum? Uzun yazıları okumayı ve yazmayı seviyorum. Yazılarımda mutlaka en az 1 görsel kullanırım. Blog yazılarımda görseli 2 şekilde kullanıyorum. Ya resimli bir anlatım yaparken açıklayıcı bir görsel kullanıyorum ya da yazının konusuyla ilgili bir anahtar kelime belirleyip ücretsiz stock fotoğraf sitelerinde o anahtar kelime ile ilgili bir görsel bulup yazıya ekliyorum. Ayrıca yazılarımda dahili ve harici linklere yer vermeyi de seviyorum.

Yazılarımı yazar yazmaz yayınlamam. Bir içerik takvcimim vardır ve yazımı yazdıktan sonra o takvimde belirlediğim bir güne yerleştiririm. Günü geldiğinde de yayınlarım.

Nerede?

Blog Hocam’ı nerede yazıyorum? Öğrenciyken part time olarak bir teknoloji mağazasında (Techbuy) çalışsam da gelişen teknolojiye ayak uydurumadığımı itiraf etmeliyim : ) Tablet bilgisayar ve akıllı telefon kullanmadığım için yazılarımı laptop ve desktop bilgisayarlarımda yazıyorum. Ofiste 2 bilgisayarım vardır. Biri işlerim için kullandığım Macbook, diğeri ise kişisel kulanım için aldığım Casper. Genelde ikisi de önümde açık olur ve fırsat bulduğumda yazılarımı yazmaya burada başlarım, akşam eve gittiğimde bitiririm : )  Ev ve ofis dıışında yazı yazdığım bir yer olmadı henüz.

Ne Zaman?

Blog Hocam’ı ne zaman yazıyorum? İçerik üretme onusunda çok tutarlı olduğumu söyleyemiyorum. Günde 2 yazı yazdığım da oluyor, 1 hafta yazı yazamadığımda. İçerik takvimim ve misafir yazarlar sayesinde haftada 3 yazı geleneğini bozmadan Blog Hocam’ı güncel tutabiliyorum.

Dördüncü maddede de yazdığım gibi yazılarımı yazmaya genelde ofista başlarım. Özellikle öğle yemeğini yedikten sonra çayımı/kahvemi içerken (saat 12-13 civarı) yazı yazmak bir alışkanlık oldu. Akşam eve gelip yemeğimi yedikten sonra yapacak bir şeyim yoksa gece geç saatlere kadar Blog Hocam’la ilgileniyorum, yazılarımı tamamlıyorum, mesajları cevaplıyorum.

Kim?

Blog Hocam’ı kim yazıyor? Artık tanıyorsunuz beni : ) Serdar Kara, 1984 doğumlu, işinde gücünde, ailesine bağlı, vatanını milletini çok seven, mühendislik okumasına rağmen mesleğini sadece 1 sene yapan, hayallerinin peşinde koşan bir Türk genci. Daha fazlası için değerli okuldaşım +ozgehan omag ‘ın benimle yaptığı röportajı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Blog Hocam’da Cuma günleri misafir yazarlara ayrılmıştır. Kurallara uygun yazılarak gönderilen yazıları yayınlıyorum. Bu vesileyle katkıda bulunan misafir yazar arkadaşlara bir kez daha teşekkür ederim.

Söz Sizde

Blog Hocam’ın 5N1K’sı bu şekilde. Farklı ve keyifli bir yazı olduğunu düşünüyorum. Sizden ricam kendi blogunuzun 5N1K’sını yazmanız ve linkini burada yorum olarak paylaşmanız. Sizin 5N1K’nızı merak ediyorum. Ben yazarken çok keyif aldım, eminim siz de yazarken aynı keyfi alacaksınız.
Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder