Blogger Tipleri

İnternet Dünyası'nda Bloglar'ın yeri artık yadsınamayacak kadar fazla yer tutmaktadır. Her geçen gün onlarca blog yayın hayatına merhaba derken onlarca blog da cami avlusuna terkedilen yeni doğmuş bebek misali Web'in avlusuna terkediliyor. Sebebini araştırmakta fayda vardır belki; '' İnsanlar neden süreklilik arzeden bloglar tutamıyorlar? , Neden bir süre sonra sıkılıp yazmaktan vazgeçiyorlar? , Gerçekten yazmak bu kadar zor mu?'' bu soruların cevabını verebilirsek ne ala... Ancak değinmek istediğim açılan bloglar yada terkedilen bloglar değildir. Blogger tiplerine değinmek istiyorum. Günümüzde öyle değişik öyle enteresan blogger tipleri mevcut ki birazdan sıralayacağım blogger tiplerinden birisi mutlaka size kendinizi anımsatacaktır.Benim bloğum olan Srgz Blog aşağıdakilerden hangisine tekabül eder bilemiyorum.

 

Bloger Tipleri

 

1-)Ev Hanımı Blogger Tipi: Adı üstünde , ev hanımlarının evde otururken canı sıkılır ve blog açarlar , blogun içeriği genelde , yemek tarifleri , giyilesi kıyafetler , topuklu ayakkabı modelleri ve ziyadesiyle takı çeşitlerini içeren yazılardan oluşur. Aralarında öyle bloggerlar vardır ki , hamarat dediğimiz kadın modeline uyar ve bloglarında da dikiş , nakış havası , bir tutam etli kuru fasulye kokusu almanız muhtemeldir.Başarılı blogların fazlasıyla yer aldığı kategoridir. Bu Blogger tipi hanımlar her işte olduğu gibi blog tutma işine de yetişmekte ve sekteye uğratmamaktadır. Sabah eşine kahvaltı hazırlayıp , Çocuğunun birini okula gönderip , küçük çoğunun ihtiyaçlarını karşılayıp , akşam 5 çayına komşularını davet edip , akşam kocası eve gelmeden sıcacık yemeği hazır edip bunca hengamenin arasında yine de bloğunu ihmal etmezler.Takdiri hak eden blogger tiplerinden birisi Ev Hanımı Blooger Tipi'dir.

 

2-)Kopyala Yapıştır Blogger Tipi: İnternette bulduğu her türlü bilgiyi kopyalayıp yapıştıran Blogger Tipi'dir. Bu gayr-i ahlaki davranışı adet haline getirmiş olan bu zat-ı muhterem sadece ve sadece Google'da aratıldığında kendi bloğunun çıkmasını istemekte, kime faydası dokunacağını hatta faydalı olup olmayacağını dahi önemsememektedir. Bloğunun belirli bir branşı olmaması şahıs için bir kayda değer kavram değildir. Kopyalayıp yapıştırmanın da bir adabı olmalı ki , altına kaynak göstermek adaptandır. Kopyalayıp yapıştır mantığıyla bloğunu güncel tuttuğunu sanan bu ezikler şunu unutmamalıdır ''Taklitler asıllarını yaşatır''...

 

3-) Üstad Blogger Tipi: Belirli bir konu üzerinde kendisini gerçekten yetiştirmiş/geliştirmiş ve bunu da insanlara aktararak faydalı bir iş yapmak amacıyla bir blog açmış olan bir Blogger Tipi'dir. Bloğunu ziyaret ettiğinizde yalnızca ilgili olduğu konu üzerine yoğunlaşmış makaleler ile karşılaşırsınız. Bu makalelerin derinine indiğinizde Üstad'lık makamına neden oturduğunu idrak etmeye başlarsınız. Zira en kötü makalesi dahi 20-30 yorum almıştır ve her yorumda kendisine uzmanlık alanı ile ilgili bir soru yönetilmektedir. Yorum olarak sorulmayan ve iletişim bölümünden kendisi ile samimiyet kurmaya çalışanların sayısı da az değildir. Üstad olan Blog Yazarları tasarımı ile , üslubu ile diğer tiplerin arasından sıyrılıp çıkar. Tasarımı kendisine özgü yada sade bir tasarımı seçmiştir. Görsellikten ziyade içeriği ön plandadır , bloğuna bırakılan her yoruma özenle cevap vermeye gayret eder. Makalelerinde kendine has bir üslubu vardır. Üstad Blogger Tipi , maalesef Ülkemizde maalesef az sayıda mevcut olan blogger tiplerindendir.

 

4-) Reklamcı Blogger Tipi: Bloğunu yeni bir içerik girmekten ziyade Google'da en çok aratılan kelimelerin günlük, haftalık,aylık ve yıllık seceresini çıkarıp buna göre bir başlık açıp içini çıkardığı secere  analizine göre belirlediği etiketlerle dolduran Blogger Tipi'dir. Tüm eforunu bloğun çeşitli yerlerine yerleştirdiği Google Adsense reklamları ile etiketlerin karıştırılarak reklama tıklanması için harcar. Bir ara bu iş o kadar rağbet görmüştü ki , ortalarda Google Adsense gelirini artıran tema şeklinde tema tasarımları ( iskelet tema ) dolaşmaktaydı.Bloğun altı,üstü,sağı,solu, her bir yanı resimli yada yazılı , flash yada popup reklamlarla döşenmiştir. Hatta açılan popup reklamın tıklanması ile sizi sinir eden bir pencerenin açılması kuvvetle muhtemeldir.

 

5-) Katleden Blogger Tipi: Türkçeyi, grafikleri , linkleri , tasarımı , temayı , düzeni ne varsa herşeyi katledip bırakır. Yazdığı yazılarda ne imla kurallarına uyar , ne de yazı düzenine... Grafiklerini paintte hazırlar ve jpeg olarak kaydederken ''bu görseli jpeg olarak kaydederseniz çözünürlüğü bozulabilir'' uyarısı onun için hiç bir şey ifade etmez. Bloğunda ki resimleri/grafikleri kendisi hazırlar ama hiç birinin boyutu birbiri ile uyumlu değildir. Temasını az buçuk kod bilgisi ile modifiye etmeye çalışırken sidebarı kaydırır ve tekrar düzeltmenin zahmetine katlanmaz. Her şeyi katleden bu Blogger Tipi'nin bloğunda katliama dair ne ararsanız bulabilirsiniz. Türkçe yazdığı bir yazının içine ''w,q,x'' gibi ibareleri koyunca iyi bir makale yazdığını zanneder.

 

6-)Kendin Kendine Blogger Tipi: Bu kategoriye giren Blogger'lar genelde kendi yazılarını yalnızca kendisi okur. Ne yazacağını , ne yazması gerektiğini bir türlü kestiremez. Bir gün izlediği bir haberin analizini kırk yıllık yorumcu gibi yaparken , bir gün ayran nasıl yapılır şeklinde bir yazı ile karşımıza çıkabilir. Bu Blogger Tipi'nin kaygısı ve telaşları yoktur. Ne kadar ziyaretçi gelmiş , yazısını kaç kişi okumuş onun için hiç bir önem arzetmemektedir.

 

7-) Temacı Blogger Tipi: Bloğunu her ziyaret ettiğinizde sizi farklı bir temanın karşılamasından bıkmış olduğunuz Blogger Tipi'dir. İçerisinde yararlı,faydalı bir içerik vardır ve sizin tekrar uğrayıp o yazıya müracaat etme vaktiniz gelmiştir , tekrar girersiniz temanın değiştiğini görürsünüz. Blogda ki o yazıyı bulur açarsınız ve okumadan evvel demli bir çay alıp tekrar gelirsiniz , el alışkanlığı işte F5 yapıp sayfayı yenilersiniz ve temanın tekrar değiştiğini görürsünüz. Bu tiplerin hoşuna giden her temayı bloglarına uyarlamaya çalışmaları insanları bıktırır. Halbu ki bir çok profesyonel blogger'ın yaptığı gibi , kendilerine özel bir alanda yer edinip yeni tema , demo,test gibi çalışmaları için bu alanı kullansalar daha güzel olacaktır. Temasını değiştirmekten ve düzenlemekten vakit bulup bir makale yazamamıştır. Aslında ruhuna hitap eden temayı bir kararlaştırabilse , vaktinin çoğunu yeni yazılar üretmek için harcayacaktır ama ne mümkün. Temacı Blogger Tipi oldukça fazladır.

 

8-)Yazar Blogger Tipi: Bloğuna düzenli olarak belirli aralıklarla yeni, düzgün, güncel, özgün ve kurallara uyan yazılar ekler. Onun için yazıları bloğunun görünümünden, şeklinden daha önemlidir. Gelen ziyaretçilerini dahi özenle seçer , anti bir yorum geldiğinde tezini savunan yeni bir makale daha yazabilir. Emek verecen , yaptığı işi gerçekten ciddiyetle önemseyen bir Blogger Tipi'dir.

 

9-)Menfaatçi Blogger Tipi: Kendisi için gerekli olan bir bilgiye ulaşmak için , o bilginin üstadının kapısını günde 5 kere çalar , istediğini aldığında yada yaptırdığında dönüp arkasına bile bakmaz. Bir süre sonra Üstad'ın bloğuna tekrar uğrar ama bu defa birşeyler istemeden önce bloğa yorumlar yazmaya , Üstad Blogger için övgü dolu sözlerle iltifatlar dizmeye başlar. Bu andan itibaren anlarsınız ki arkasından bir istek gelecektir.Ya kendi bloğunun bozulan kodlarını düzeltmesini yada bloğunun tasarımına entegre etmeyi başaramadığı eklentiyi eklemesini isteyecektir.

 

Yaklaşık olarak 4 yıllık Blogger tecrübelerime dayanarak ortaya çıkardığım bu Tip'ler sadece bir takım kalıplaşmış kavramları belirtmek ve ortaya gizli yada aşikar olarak çıkmış olan Blogger çeşitlerini sıralamaktı. Kimseyi üzmek , kırmak yada kategorize etmek adına yazılmamıştır. Sizinde edindiğini deneyimlere göre kategorilendirebileceğiniz bir Blogger Tipi olduğuna eminim... İyi Bloglamalar dilerim.

 

Yazar Hakkında: Vural Egemen Sarıgöz Rengarenk Web Günlüğü

Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder