Ziyaretçilere İstediklerini Verin

Google Analytics ile ilglili hemen her yazımda bu aracın sadece ziyaretçi sayısını ölçmekte kullanılan basit bir sayaç olmadığını, blogunuzla ilgili pek çok veri elde ederek  içerik ve pazarlama stratejinizi belirlemenize yardımcı olacağını vurguluyorum.

 

Bu yazıda Google Analytics yardımıyla ziyaretçilerinize istedikleri içeriği sunmaya çalışacağız. Performansı düşük yazıları bularak bunları tekrar optimize edecek ve sayfada geçirilen ortalama süreyi geliştireceğiz.

 

Öncelikle Google Analytics hesabınıza girin ve soldaki menüden İçerik > Site İçeriği > Açılış Sayfaları sekmesini açın.

 

Google Analytics Site İçeriği

 

Bu sekmeyi açtığınızda blogunuzda ziyaret edilen sayfalar ve o sayfaları ait bazı veriler gözükecek. Yazıların performansını buradaki veriler yardımıyla ölçebilirsiniz.

 

Örneğin X konusu için X başlıklı yazınızı açan bir ziyaretçi eğer o konu hakkında istediği içeriği görmezse sayfada uzun süre kalmaz ve o sayfayı terkeder. Bu demek oluyor ki “Ortalama Ziyaret Sitesi” bizim için yazılarımızın performansını belirlemede önemli bir veridir.

 

Kendimden bir örnekle devam edeyim. Resimde de gördüğünüz gibi yazılarıma girildiğinde bir kaç dakika o sayfa zaman harcanmış. Ancak Blogunuzun Başarısını Nasıl Ölçersiniz? başlıklı yazımda geçirilen ortalama sürenin sadece 5 saniye olduğunu görüyorum.

 

Google Analytics Açılış Sayfaları

 

Bu veriden bahsi geçen yazının performansının düşük olduğunu ve bazı iyileştirme çalışmaları yapmam gerektiğini anlayabilirim.

 

Şimdi gelelim nasıl iyileştirmeler yapabileceğime. Yapmam gerken şey öncelikle insanların ne bulma umuduyla bu sayfayı ziyaret ettiğini anlamak. Bunun için aynı sekmedeki performansı düşük yazıya tıklıyorum. O yazıya ait veri ekranı geldiğinde ise İkincil Boyut > Trafik Kaynakları > Anahtar Kelime seçeneğini seçiyorum.

 

Google Analytics Yazıya Gelen Anahtar Kelimeler

 

Bu ekranda performansı düşük yazıma Google’da hangi kelimeleri arayarak ulaştıklarını yani yazıdan ne beklediklerini görebilirim. Böylece yazıya yeni bilgiler ekleyerek insanlara istedikleri şeyi verebilir ve sayfada geçirilen ortalama süreyi arttırabilirim.

 

Google Analytics kullanımıyla ilgili faydalı olacağını düşündüğüm uygulamaları paylaşmaya devam edeceğim. Umarım işinize yaramıştır. Bu yazıyı makaleyi faydalı bulduysanız aşağıdki butonlar yardmıyla arkadaşlarınızla paylaşın lütfen.

 

Teşekkürler.

Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder