Facebook’ta Amaç Ne Olmalı?

Yazıya geçmeden önce bir hatırlatma yapmak istiyorum. Burada söz konusu olan şey elbette kişisel kullanım değil. Konumuz bloglar ve bloglara ait Facebook sayfaları.

 

Blog yazarlarının neredeyse tamamı Facebook’ta bloguna ait bir fan sayfası açıyor. Peki bu fan sayfasını hangi amaçla ya da ne şekilde kullanıyorlar? Hemen söyleyeyim.

 

- Sayfayı beğenenlerin sayısını arttırmaya çalışıyorlar.

- Sayfada paylaştıkları öğelerin daha çok kişinin beğenmesi için uğraşıyorlar.

 

İnsanları rahatsız etmediğiniz ve fake uygulamalar kullannmadığınız sürece bunlara hiç bir itirazım yok. Ancak resme biraz daha dışarıdan bakarsak asıl amacımızın farklı olması gerektiğini görebiliriz.

 

Şunu kabul etmeliyiz ki fan sayfamızı beğenenler halihazırda blogumuzu sürekliyi okuyan kişiler. Zaten blogumuzu takip eden kişilere Facebook sayfamızı beğendirmek önemli ve keyifli olabilir ama asıl amaç bu olmamalı!

 

Cafe'de Laptop Kullanan Kadın

Facebook aracılığıyla okuyucu kitlemizi genişletmenin yolu, mevcut okuyucuularımızın arkadaşlarını ve çevresindekileri kazanmaktan geçiyor. Blogumuzu süekli okuyan ve beğenen kişiler Facebook’ta bizden ne kadar çok bahsederlerse o kadar fazla referansa sahip olacağız ve okuyucu kitlemizi daha da genişleteceğiz. Facebook’un bloglar için gerçek değeri de burada başlıyor zaten.

 

Dışarıdan baktığımıda durum böyleyken bize düşen şey Facebook sayfamızı beğenen kişileri daha aktif hale getirmek, onların ilgisin çekecek ve arkadaşlarıyla paylaşabileceği içerikler oluşturmak.

 

Facebook Takipçilerinizin  Etkinliğini Arttırmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

 

Facebook’un blogumuza yeni okuyucular kazanması için takipçilerimizin etkinliğini arttırmak, yorumlarını arttırmak ve daha sosyal bir sayfa haline dönüşmemiz gerekiyor.Bunun için;

 

- Takipçilerimizin kendilerinden bir şeyler katabilecekleri yarışma ve içerikler oluşturabiliriz.

- Takipçilerimizin daha paylaşımcı olmaları yönünde onları teşvik edebiliriz.

- Kitlelere yayılacak etkinlik ve aktiviteler düzenleyebiliriz.

 

Özretle;

Facebook’tan tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız hedefiniz mevcut okuyuccularınız değil, onların arkadaşları olmalıdır. Sıradanlıktan uzak, ilgi çekici paylaşımlarınız takipçileriniz aracılığıyla onların arkadaşlarını etkileyecek ve size yeni okuyucular kazandıracaktır.

Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder