Blogunuzu Hızlandırmak İçin İpuçları

Blogger yardım forumlarında sık karşılaştığım sorulardan biri “Blogumu nasıl hızlandırabilirim?” sorusu.Bu yazıda sizlere blogunuz aççılış hızını arttıracak bazı ipuçları vereceğim.Ancak ipuçlarına geçmeden önce blogunuzu neden hızlandırmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

 

Öncelikli neden ziyaretçi kaybetmemek.Sabırsız ziyaretçiler yavaş açılan bir blogunuz varsa sayfanın yüklenmesini beklemeden sayfayı kapatabilirler.Yani yavaş ayüklenen bir ana sayfa ziyaretçi kaybına neden olabilir.

 

İkinci neden ise Google.2010 yılındaki güncellemeden itibaren Gooogle arama sonuçlarını etkileyen kriterler arasına site açılış hızınıda ekledi.Eğer Google arama sonuçlarında üst sıraları hedefliyorsanız, blogunuzun açılış hızına dikkat etmelisiniz.

 

Blogunuzu Hızlandırmak İçin İpuçları

 

Şimdi blogunuzun yüklenme hızını arttıraccak ipuçlarına geçelim…

 

1. Çok Fazla Grafik Kullanmayın

 

Grafikler,ikonlar ve butonlar blogunuzun tasarımı açıdsından önemlidir ancak bunlar yüklenmesi zaman alan öğelerdir ve aşırı kullanımı blogunuzun açılış hızını ciddi şekilde etkiler.<daha hızlı bir blog için aşırı grafik kullanımından kaçının.

 

2. Grafikleri optimize Edin

 

Blogunuzda kullanacağınız görselleri optimize ederek dosya boyutunu düşüren bazı çevrim içi araçlardan faydalanarak grafklerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.Grafikleri potimize etmek için ücretsiz bir çevrimiçi araç olan Dynamic Drive Image Optimizer’i kullanabilirsiniz.

 

3. Flash İçerik Kullanmayın

 

Flash ile oluşturulmuş öğelerinde yüklenmesi uzun sürdüğünden blogunuzda flash kullanmayın.Flash içeriğin SEO açısından da zararlı olduğu bilinmektedir.

 

4. Çok Fazla Reklam Almayın

 

Blogunuza çok fazla reklam almak ta blogunuzun yüklenme süresini arttıracaktır.Özellikle popup ve flash reklamlar yerleştirmeyin.Blogunuzda reklam yayınlayarak para kazanmak istiyorsanız öncelikli tercihiniz Google AdSense olsun.

 

5. CSS Ve JavaScript Dosyalarınızı Optimize Edin

 

Hepimiz bloglarımızın işlevselliğini arttırmak amacıyla CSS ve JavaScriptlerden yoğun bir şekilde faydalanıyoruz.Kullandığımız bu kodlar bazen gereksiz boşluklar ve fzla etiketler içerebiliyor.Bunları ortadan kaldırarak kodların daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.JavaScriptleri sıkıştırmak için JavaScript Compressor, CSS kodlarını sıkıştırmak için ise CSS Optimizer araçlarını kullanabilirsiniz.

 

6. Ana Sayfadaki Kayıt Sayısını Azaltın

 

Ana sayfada gösteren kayıt sayısını azaltmakta, blogunuzun açılış hızını arttırması açısınızdan çok basit fakat faydalı bir yöntem olabilir.Örneğin blogunuzun  ana sayfasında 10 kayıt gözüküyorsa bunu 7’ye yada 5’e indirerek blogunuzun yüklenme süresini kısaltabilirsiniz.

 

7. Ana Sayfada Yazı Özetlerini Gösterin

 

Bahsettiğim şey devamını oku özelliği.Blogunuzda devamını oku özelliğini kullanarak yazının tamamının göstermek yerine belli sayıda karakter gösterek ana sayfanın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

 

8. Sidebar Ve Footer’daki Öğeleri Azaltın

 

Blogunuzda en çok widget ve gadget eklediğiniz yerler footer ve sidebar bölümleridir.Bu bölümlere sadece gerekli gördüğünüz öğeleri yerleştirin ve gereksiz öğeleri kaldırın.

Share on Google Plus

About Mobil Reklam

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder